20. 5. - 26. 5.

EXPLORE
THE NEW UNIVERSE
OF INNOVATIONS

THE BIG BANG OF INNOVATIONS IS HERE! VISIT THE FOURTH YEAR
THE LARGEST EVENT ABOUT INNOVATIONS IN THE CZECH REPUBLIC!

THE LARGEST ANNUAL EVENT ON INNOVATION FOR THE FOURTH YEAR IN A ROW!

Innovation Week Czech Republic is the largest annual event in support of innovation in the Czech Republic. Innovation Week Czech Republic 2019 will start on Monday, May 20, 2019, at a top local venue, Forum Karlin, in Prague . By Monday, May 26, 2019, more than 100 accompanying events will have been held across the Czech Republic.

More information

Less information

Největší událost roku k inovacím již počtvrté!

The main event on Monday, May 20, 2019, in Forum Karlín will be composed of the Innovation Fair and International Conference with Seminars. You may look forward to top speakers, top innovations and a great atmosphere! With this year's Innovation Week you can witness the creation of a new universe of innovations.

Become part of this new world where innovations make work easier and create a new space of greater happiness and prosperity. This Innovation Week will present individuals and companies that jointly form this new universe with their innovations while preserving the needs of our planet. One of the main topics of this year's event is the circular economy as a unique space for innovative thinking while maintaining sustainability.

Innovation Week Czech Republic 2019 is organized by the Prague-based European Leadership & Academic Institute (ELAI). Lukáš Sedláček, the director of ELAI, came up with the idea to have an Innovation Week with the goal of creating and supporting a working ecosystem of innovations in the Czech Republic. He and his team have prepared the best programme, presenting innovations from the Czech Republic and abroad.

The Innovation Week Czech Republic 2019 will be held under the auspices of the President of the Chamber of Commerce Czech Republic, Vladimír Dlouhý; the President of the Confederation of Industry Czech Republic , Jaroslav Hanák; the Rector of the Czech Technical University in Prague v Praze, Vojtěch Petráček; the President of the Czech Academy of Sciences, Eva Zažímalová; and the Prague City Council Member, Vít Šimral.

I WANT TO BE PRESENT FOR THE CREATION OF A NEW UNIVERSE!
I want to get updates about INNOVATION WEEK Czech Republic 2019!

Monday, May 20
FORUM KARLÍN

MAIN
EVENT

Innovation Week Czech Republic 2019 will kick off on Monday, May 20, 2019 at Forum Karlín in Prague. The main event is from 9:00 to 19:00.

INCLUDES

THE INNOVATION FAIR WITH SEMINARS IS

PART OF
THE MAIN EVENT

Virtual reality, robots, aquaponic systems and much more. The fair will present the top innovation companies from the Czech Republic and abroad. The entrance fee includes the opportunity to take part in inspirational seminars at Forum Karlín.

Tickets Seminars

More seminars

Less seminars

You will enjoy presentations of the most interesting innovations from the Czech Republic and abroad! Professional seminars are included in the ticket. Visitors have the chance to discover new innovations and gain new contacts of providers of the most innovative services and products. New tools and methods for cost and environmental impact reductions with a focus on the productivity of business processes will be presented. Visitors will experience the presentation of innovation hits, including the practical use of the virtual reality experience, the future of aquaponic systems and many more innovative products and applications.

Your innovation can still be part of the creation of this new universe of innovations. Contact us and present your innovative product or service to the attendees of Innovation Week Czech Republic 2019. For more information, contact us at tydeninovaci@elai.cz.

- Future Farming: Aquaponie - budoucnost zemědělství

Michal Fojtik je presidentem Asociace aquaponických farem a zakladatelem projektu Future Farming. Představí aquaponickou technologii a její současný stav v České republice i ve světě a popíše její potenciál pro budoucnost zemědělství a produkci potravin. Nabídne také možnost návštěvy aquaponického výzkumného centra v Nymburku.

Login

- Unipetrol: Plastics - The material we love to hate

Plastics - The material we love to hate THE SEMINAR WILL BE HELD IN ENGLISH. Seminář bude probíhat v anglickém jazyce.

Login

- Camstreamer: Chytré IP kamery jako inovativní nástroj pro tvorbu obsahu

Dávno neplatí, že by IP kamery byly určeny pouze pro bezpečnostní účely. Díky neustálému zdokonalování technologií a zvyšování výpočetního výkonu přímo uvnitř kamer se z nich stává nástroj pro řadu dalších využití. V kombinaci se špičkovým obrazem, které dnes už kamery dokáží zachytávat, se tak dostává do kurzu např. tvorba zajímavého obsahu pro televize, online streamování a další. Co všechno se dá streamovat? Co všechno IP kamery dokáží? Jaké jsou zajímavé ukázky ze světa? To vše se dozvíte na našem semináři. O tom, jak český start-up CamStreamer se svými aplikacemi pro streamování videa dobývá světový trh, vám přijde vyprávět CEO této společnosti, David Capoušek. Technologické novinky, trendy a inovace v oboru IP kamer vám ukáže zástupce společnosti Axis Communications AB, významného světového výrobce IP kamer, Dalibor Smažinka.

Login

- Virtual Lab: Využití virtuálního světa v komunikaci, vzdělávání a aktivizaci člověka

Virtuální svět je pro mozek člověka stejně skutečný, jako ten kolem Vás. Poskytuje však neskutečnou výhodu tím, že v něm neplatí fyzikální zákony. Této vlastnosti se dá využít pro efektivnější spolupráci na dálku, vzdělávání lidí i k objevování cest, které pomáhají člověku žít v reálném světě. Ano, čtete správně, virtuální realita Vás nevytrhne z Vašeho skutečného života, ale naopak, ukáže Vám všechna jeho tajemství a možnosti, jak jich využít. V průběhu našeho semináře Vám ukážeme, jak výše zmíněné postupy již dva roky realizujeme v soukromé i firemní praxi.

Login

- CREDITAS: Jak vznikal a co nabízí Richee – the all bank app

Jak vznikal a co nabízí Richee – the all bank app

Login

- BOOST YOUR BUSINESS WITH OPEN BANKING

Česká spořitelna je celosvětově jedním z lídrů otevřeného bankovnictví. Ačkoliv je otevřené bankovnictví dnes již známým pojmem, ne každý si dokáže představit, jaké obchodní příležitosti do budoucna přináší. Přijďte s námi diskutovat na náš workshop, jak může otevřené bankovnictví pomoci růstu právě vaší firmy.

Login

- REKLAMOCÉN: VZESTUP A PÁD MARKETINGU

Žijeme v turbulentní době přesycené komerčním obsahem. Jak přežít tuto zhoubnou éru "reklamocénu"? Čeká marketing smysluplná budoucnost? 

Jaká je míra toxicity dnešní komerce a proč digitalizace reklamy ruku v ruce s chorobným uctíváním čísel zabíjí kreativitu? Nejen o těchto tématech pohovoří Jakub Hussar, autor festivalově nejúspěšnější české reklamy "Mnichovská dohoda" a zakladatel inovativní agentury HAZE.

Login

- Cirkulární inovace – recept na udržitelný úspěch pro každou firmu

Cirkulární ekonomika je obrovská příležitost pro firmy i šance pro planetu. Proto je i jedním z prioritních témat Evropské unie, která chystá na podporu cirkulárních projektů dotační program. Díky cirkulární ekonomice mohou firmy získat materiálovou soběstačnost, vytvořit spoustu nových pracovních míst či získat zajímavou konkurenční výhodu. A navíc změna myšlení umožňuje firmám zásadně změnit jejich byznys model. A to je klíčové, protože dle průzkumů si většina firem dobře uvědomuje, že jejich stávající byznys model je dlouhodobě neudržitelný.

Přijďte na náš workshop a objevte cirkulární cestu pro vaši firmu. Seznámíme vás s nejčastějšími překážkami a jak si s nimi poradit, jaké byznys modely se nacházejí a který si vybrat a na příkladech úspěšných firem i měst vám ukážeme, jak velkou příležitost cirkulární ekonomika nabízí. 
Login

- Jak byznys inteligence a internet věcí pomáhají efektivněji řídit firmy

Čidla, která umožní obchodníkům poznat, ve které hospodě brzy dojde pivo a je potřeba nová objednávka. Zvěrolékaři, kteří pomocí mobilní aplikace poznají, že bude kráva rodit a mnohem více. Dozvíte se taky jak data pomáhají v e-shopům v každodenním rozhodování (od nákladů na marketing, až po predikci obratu) nebo jak lze podle počasí plánovat množství rychloobrátkových zásob na skladě. 

Kontakt: ivo.vedra@bootiq.io

Login

THE INTERNATIONAL CONFERENCE IS PART OF

THE MAIN
EVENT

An International Innovation Conference for business which the Czech Republic has not yet experienced! Inspiration for your corporate and professional growth from the world's biggest visionaries and representatives of innovative companies from the USA, Israel, Ireland, Finland, the Netherlands, Switzerland and the Czech Republic.

REGISTRATION

Look forward to top speakers from all over the world. They will present the latest innovations for your business, talk about the development of artificial intelligence and share how to make the most of the circular economy to grow your business.

The International Conference will be held on Monday, May 20, 2019, from 9:30 to 16:30 in Forum Karlín in Prague.

09:30 - 10:00 OPENING SPEECHES

10:00 - 11:00 PANEL I: EXPLORING THE NEW UNIVERSE OF INNOVATIONS: PERSONAL QUEST

USA

Sabrina Gonzalez
Pasterski

Physicist, called “The New Einstein” by Harvard University

x

Sabrina Gonzalez Pasterski

Physicist, called “The New Einstein” by Harvard University

Sabrina was called the “new Einstein” by Harvard University. At the age of 12, she started to build her own kit aircraft. Four years later she flew in that kit aircraft across Sugar Grove and Aurora lakes. At the age of 19, she graduated #1 at MIT Physics with a 5.0 GPA, the highest possible score. She is currently a doctoral student at Harvard University. She will obtain her degree in May and then start up at Princeton in September.

Her focus is black holes, spacetime and gravitation within the context of quantum mechanics. She has received job offers from Jeff Bezos, NASA and Blue Origin.

Her findings were cited by Stephen Hawking. She was named a Forbes 30 under 30 All Star in 2017 and one of the 100 greatest scientists of our time by the Albert Einstein Foundation Genius 100 Visions Project.

Czech Republic

Tomáš
Mikolov

Research Scientist, Facebook

x

Tomáš Mikolov

Research Scientist, Facebook

Tomáš Mikolov is a research scientist at Facebook AI Research. He was recruited directly by Mark Zuckerberg. He previously worked at Microsoft and at Google on the Google Brain team. During his time at Google, he improved Google translator, which is able to translate the meaning of entire sentences, not just short phrases.

Tomáš is focused on word representation in vector space, specifically speech recognition, automatic translations and internet searching. He is a laureate of the Neuron prize for significant scientific discovery.

USA

Anna
Du

The girl who built a microplastic-detecting robot to save the ocean

x

Anna Du

The girl who built a microplastic-detecting robot to save the ocean

At the age of 12, Anna Du created an underwater device that uses infrared light to detect harmful microplastics in the ocean.

While walking in Boston Harbor she tried to pick the plastic out of the sand, but she realised that it was not possible for one person to collect all the garbage. She decided to construct a device which would be able to clean all the waste. Anna’s work is admired by many eminent scholars, such as Casey Machado and Dana Yoerger.

Anna was one of the 10 finalists of the Discovery Education 3M Young Scientist Challenge in 2018 and one of 30 Broadcom MASTERS finalists. In order to make further progress on her device, she has been awarded a grant. She is currently working on that together with top scientists.

Israel

Yael
Ophir

Executive Director, Bewell.il

x

Yael Ophir

Executive Director, Bewell.il

Yael Ophir is the Executive Director of BeWell.il, a non-for-profit digital health innovation ecosystem. BeWell.il is a joint venture of the Israel Innovation Institute, Israel’s Ministry of Economy, Digital Israel, and the Haifa Economic Corporation. Its mission is to enhance the development of groundbreaking solutions for healthcare challenges; initiate trial and error processes that lead to innovative solutions for end-users; and promote implementation channels and integrate practical know-how.

Ophir studied immunology at the Hebrew University of Jerusalem. She used to work for NovellusDx, a cancer diagnostic startup company.

11:10 - 12:20 PANEL II: INNOVATIONS HELPING THE ENVIRONMENT: CIRCULAR ECONOMY

Izrael

Michael
Gozin

Production of bioplastics from marine microorganisms, Tel Aviv University

x

Michael Gozin

Production of bioplastics from marine microorganisms, Tel Aviv University

Michael Gozin is a professor at the School of Chemistry at Tel Aviv University and Alexander Golberg is a professor at the School of Environmental and Earth Sciences at Tel Aviv University. Together they have decided to challenge one of the greatest problems of our time: plastic pollution. Since 1950, more than 6.3 billion tons of plastic have been produced. It is predicted that in 2050 more plastic than fish will be in the ocean.

This pair of scientists has come up with a revolutionary idea. They invented a polymer derived from microorganisms that feed on seaweed. The polymer is biodegradable and recycles into organic waste. In order to create such a polymer no arable land or potable water is needed.

Izrael

Alexander
Golberg

Production of bioplastics from marine microorganisms, Tel Aviv University

x

Alexander Golberg

Production of bioplastics from marine microorganisms, Tel Aviv University

Michael Gozin is a professor at the School of Chemistry at Tel Aviv University and Alexander Golberg is a professor at the School of Environmental and Earth Sciences at Tel Aviv University. Together they have decided to challenge one of the greatest problems of our time: plastic pollution. Since 1950, more than 6.3 billion tons of plastic have been produced. It is predicted that in 2050 more plastic than fish will be in the ocean.

This pair of scientists has come up with a revolutionary idea. They invented a polymer derived from microorganisms that feed on seaweed. The polymer is biodegradable and recycles into organic waste. In order to create such a polymer no arable land or potable water is needed.

Czech Republic

Soňa
Jonášová

CEO & Founder of the Institute of Circular Economy

x

Soňa Jonášová

Zakladatelka a ředitelka Institutu cirkulární ekonomiky

Soňa Jonášová is the founder of the Institute of Circular Economy (INCIEN) which focuses on innovative environmental management. Her motto is that “the changes we want to see around us have to begin with ourselves”. Her focus lies on sustainable development, food production, agriculture, cradle to cradle systems, the circular economy and networking. Jonášová published a study called Circular Economy and she works to draw more of the public’s attention to this subject. At INCIEN, Jonášová is also responsible for developmental activities, PR, educational activities and for the cooperation with other interested parties.

Sweden

Carina
Sundquist

Sustainability Adviser

x

Carina Sundquist

Sustainability Adviser

Carina Sundquist describes herself as a creative entrepreneur and a lecturer. She is passionate about green innovation, circular business and new solutions. She sees a big potential in the circular economy, biomimicry and in collaborative partnerships.

Carina founded the Circl8 company which helps businesses with the use of circular economy. She was awarded the Venture Cup West prestigious prize in the Social Entrepreneurship business category. She also cooperates with state administration on sustainable development in her region.

United Kingdom

Michael
Londesborough

Researcher & Scientist, Academy of Sciences and ambassador of Unipetrol brand

x

Michael Londesborough

Researcher & Scientist, Academy of Sciences and ambassador of Unipetrol brand

Michael Londesborough is a researcher at the Institute of Inorganic Chemistry of the Czech Academy of Sciences. He used to work as a consultant for SemEquip, Inc. In 2015 he published his unique discovery: the first Borane Laser. This new type of laser brings a diverse range of benefits, such as reducing costs, operational risks and environmental impact. Besides the Czech Academy of Sciences, he also runs science communication programmes with the British Council. He is the author of more than 45 academic articles, the co-author of 2 publications and the owner of an international patent. He is a winner of the Best Young Chemist contest, the winner of the Cryptur prize and a laureate of the Vojtěch Náprstek Honorary Medal for Merit in Science Popularisation. He has a PhD from the University of Leeds.

12:20 - 13:00 LUNCH BREAK & TIME FOR INNOVATION FAIR

13:00 - 14:20 PANEL III: NEWEST INNOVATIONS FOR BUSINESSES AND STARTUPS

Urbánek

Czech Republic

Rudolf
Urbánek

CEO Czech and Slovak Microsoft

x Urbánek

Rudolf Urbánek

CEO Czech and Slovak Microsoft

Rudolf Urbánek manages the Czech and Slovak subsidiaries of Microsoft. During 16 years in T-Mobile Czech Republic and Slovak Telekom, he participated in a number of fundamental changes related to the development of the telecommunications market and the transformation of the company.

In recent years, he has been the executive director of the business customer segment for the Czech and Slovak markets for all business strategy in both countries, from direct and indirect sales channels through marketing, product development, planning and analysis to customer relationship management, customer service and ICT delivery.

Ireland

Patrick
Byrnes

Research and development manager, AddiHive

x

Patrick Byrnes

Research and development manager, AddiHive

Patrick Byrnes is a Business Development manager at AddiHive. AddiHive brings unique solutions to 3D printing in metals. Patrick and his colleagues created PowderLoop, an innovative system for the use of metal powder added in manufacturing. Their printing is a safe, high-quality and personalized method. The activity of the company may mean a revolution in production processes. For this innovation AddiHive has won 5 international awards and was a nominee for the Irish Times Innovation Awards in 2018.

Czech Republic

Filip
Zeman

Digital Banking Director, Česká spořitelna

x

Filip Zeman

Digital Banking Director, Česká spořitelna

Filip works as Digital Banking Director at Česká spořitelna. He has more than 10 years of leadership experience in different Czech and foreign corporations and digital start-ups, such as MOPET CZ which developed a mobile payment system called Mobito. He used to work fo the BSC Praha company which develops and delivers solutions for financial institutions. He has a Master degree of Engineering with a special focus on Management Information Systems from the Czech Technical University in Prague.

Ireland

Geoffrey
Allen

CEO & founder of Mersus Technologies

x

Geoffrey Allen

CEO & founder of Mersus Technologies

„We are the Walt Disney of industrial animation“ Geoffrey Allen is the founder and CEO of Ireland-based Mersus Technologies. The company specializes in immersive content solutions for industry and has established itself as a thought leader within the space. Mersus Technologies mirrors real-world scenarios so precisely that it can be used to train workers in the latest advanced manufacturing processes. Geoffrey has particular expertise in the application of Industry 4.0 and IoT in the areas of smart manufacturing, medical devices and communications. Current projects include collaborations with Siemens AG and the Camfil Group. In 2017 Mersus was a finalist for the Irish Times Innovation Awards.

Israel

Udi
Jacobi

CRO Anagog

x

Udi Jacobi

CRO Anagog

Anagog comes with an award-winning technology which turns mobility into utility. Their artificial intelligence analyzes data from the on-device sensors to learn, predict and better engage the consumer based on their context and location. It understands mobility; where, when, what and how a person is doing his or her activity in order to engage with relevant and contextual information.

Udi Jacobi is Anagog’s SVP of Sales and Marketing. He is a commercially focused executive with over 20 years’ experience. He has maintained senior roles in organizations of all sizes, from start-ups to global brands. Prior to joining Anagog, Jacobi founded, managed and successfully grew Brightcom to a multi-million dollar business.

14:30 - 15:40 PANEL IV: NEWEST INNOVATIONS FOR BUSINESSES AND STARTUPS

Czech Republic

Petr
Šmíd

Head of B2C Marketing, Central and Eastern Europe, Google

x

Petr Šmíd

Head of B2C Marketing, Central and Eastern Europe, Google

Petr Šmíd is the Head of Consumer Marketing for Central and Eastern Europe at Google. He started to work at Google in 2013 after having worked for McKinsey & Company for seven years. At Google he started as the Head of SMB Marketing and later he became the Country Marketing Manager for the Czech Republic, Slovakia and Hungary.

Although he built his marketing team from scratch, it has received several awards, such as the Křišťálová lupa award, for its innovative marketing campaigns. The team was awarded the Fénix content marketing prize for its educational project Digital Garage.

Estonia

Raido
Lember

Head of Investment Advisers at Estonian Investment Agency

x

Raido Lember

Head of Investment Advisers at Estonian Investment Agency

Raido is the Deputy Director of Global Business Development at Estonian Investment Agency. His role is to build cross-border business and innovation bridges for multinational companies and high growth start-up’s operating in Estonia.

He is actively involved in developing policies and regulations to grow Estonia’s status from current Northern Europe’s Hub for Knowledge and Digital Business to something of a Global Frontier Tech Boutique. As a former telecoms engineer and passionate green tech follower he has a keen interest towards frontier tech developments that will change the world for the better.

Israel

Sharon
Tal

Co-creator of the Market Opportunity Navigator

x

Sharon Tal

Co-creator of the Market Opportunity Navigator

Sharon Tal Itzkovitch is the co-creator of the Market Opportunity Navigator which helps entrepreneurs and managers identify, evaluate and prioritize market opportunities for their business. She is also the co-author of the accompanying book Where to Play.

Sharon has over a decade of experience in marketing and in strategic consulting. She runs courses and workshops at universities around the world and serves as a mentor in many organizations that aim to help budding entrepreneurs. Her PhD research looked at the market entry decisions of hundreds of startups and their consequences on firm performance and flexibility.

Switzerland

Nicolas
Bürer

Managing Director, digitalswitzerland

x

Nicolas Bürer

Managing Director, digitalswitzerland

Nicolas Bürer is an expert on digitalisation. He is the managing director of digitalswitzerland, whose aim is to foster best practices, knowledge and understanding around digitalisation.

Furthermore, Bürer is well known in the Swiss start-up scene for his entrepreneurial activities. In total, he has invested in six start-ups. Most recently, he has invested in the food tech company Yamo. Today Bürer is still President of the Board at Movu, a company that he co-founded, and later sold to Baloise Group in 2017.

Czech Republic

Jan
Řežáb

CEO & Founder at Time is Ltd.CEO

x

Jan Řežáb

CEO & Founder at Time is Ltd.CEO

Jan Řežáb has built one of the most successful Czech start-ups: Socialbakers. Socialbakers is a social analytics company that uses artificial intelligence. The company is successful all over the world. It has offices in 13 different countries, more than 400 employees and millions in revenue. Socialbakers provides analytics to companies, such as ING Bank, Toyota and Nestlé. Jan Řežáb was featured on the Forbes 30 under 30 list. Time is Ltd. is Jan's new venture which is focused on his life’s passions: time and company productivity. Time is Ltd. is on a mission to help companies use their time better.

15:50 - 17:00 PANEL V: NEWEST INNOVATIONS FOR BUSINESSES AND STARTUP

Latvia

Renāte
Strazdina

Board Member of The Latvian Information and Communications Technology Association - LIKTA

x

Renāte Strazdina

Board Member of The Latvian Information and Communications Technology Association - LIKTA

Renāte Strazdiņa is the Baltics Country Manager at Microsoft. She is also a member of the board of the Latvian Information and Communications Technology Association (LIKTA), which is responsible for ICT industry development. Renāte has more than 15 years of experience in management consulting - mainly on issues related to the public sector, education, research and development, information systems, and business processes.

Last year she was elected to be a member of the board of directors of the Association of American Chambers of Commerce in Latvia. She holds a Ph.D. in engineering from the Faculty of Computer Science and Information Technology at Riga Technical University where she still works as a leading researcher.

Denmark

Bernd Larsen
Linde

Head of Business & Marketing Innovation, LEGO Creative Play Lab

x

Bernd Larsen Linde

Head of Business & Marketing Innovation, LEGO Creative Play Lab

Bernd Larsen Linde is a member of the leadership team at LEGO Creative Play Lab which is tasked with shaping the future of games thanks to its radical innovations. One of the newest innovations is to mix the physical and digital worlds through augmented reality. Linde has been a key driver behind establishing a deeper understanding of shoppers which has helped to strengthen the LEGO brand through innovations in physical and digital retail.

He built the LEGO Hub in Shanghai and was instrumental in creating a company-wide China strategy, establishing and strengthening the LEGO brand in the Chinese market place and building a strong local marketing team. He joined the Global Product and Marketing Development team and was responsible for the global development of product lines such as LEGO Ninjago, LEGO Nexo Knights and The LEGO Movie.

Finland

Antti
Arvio

Senior Director, M-Files Corporation

x

Antti Arvio

Senior Director, M-Files Corporation

Antti works as Senior Director at M-Files Corporation. M-Files provides a next-generation intelligent information management platform that improves business performance by helping people find and use information more effectively. Since joining M-Files, Antti has served in senior sales leadership and business development roles and been instrumental in building up the global M-Files channel partner ecosystem. He is one of the founders of WordDive, an artificial intelligence based app for learning to speak a new language. Before joining M-Files, Antti had several sales leadership positions at Nokia. Antti holds a Master's degree in Economics from the University of Vaasa.

Litva

Andrius
Adamonis

Blockchain specialist

x

Andrius Adamonis

Blockchain specialist

Andrius Adamonis is a blockchain specialist and the head of the LBChain project at the Bank of Lithuania, where he is also responsible for artificial intelligence and innovation.

Andrius is a member of the EU Blockchain Observatory and Forum working group that helps the emerging European ecosystem in the field of blockchain and DLT.

Since October 2018, Andrius has been in a PhD program at Vilnius University, where he has been developing his blockchain research, specifically focusing on interoperability between blockchains. In addition, he provides consultations on new blockchain projects.

16:30 - 18:00 REFRESHMENTS & NETWORKING

The program is subject to change.

REGISTRATION

Recycling, downcycling, upcycling, eco-design, carbon footprint, zero-waste, biofuels, electric cars…

Is it making your head spin a bit too? The new series “Let’s talk about it” will help you get your bearings and form your own opinion.

Unipetrol, general partner of Innovation Week CZ 2019, introduces “Let’s talk about it”- a series of interviews and discussions with experts and innovators about different trends in the realm of sustainability. The project aims to educate, inform and provide a platform for various opinions.

Join Michael Londesborough in a cozy coffee shop, meet interesting people and explore the intricate world of sustainability together.

Unipetrol

Whole Week

THE MAIN ACCOMPANYING EVENTS

Register
MORE THAN 100 ACCOMPANYING EVENTS ACROSS THE CZECH REPUBLIC

THE MAIN ACCOMPANYING EVENTS

PATRONS

Czech Republic

KRZYSZTOF
ZDZIARSKI

Chair of the Board of Directors, Unipetrol

x

KRZYSZTOF ZDZIARSKI

Chair of the Board of Directors, Unipetrol

„Success is defined by our ability to welcome change. A big change, and a real challenge, that is ahead of us, is finding ways to keep our planet sustainable. Though it won’t be easy, I trust that joint effort, innovation and teamwork will help us win. That’s why Unipetrol, a leader in the progressive petrochemical industry, supports Innovation Week. Here we find new ways of thinking, explore creative solutions, inspire each other and find motivation to aim higher in our vision of the future.“

Czech Republic

TAŤÁNA
LE MOIGNE

Director, Google Czech & Slovak Republic

x

TAŤÁNA LE MOIGNE

Director, Google Czech & Slovak Republic

„The Czechs are a nation of handymen, inventors, engineers and craftsmen. The time has come to sell it to the world. Thanks to the Internet, it has never been easier before. Lets collect not only olympic medals for sport but also for innovations! I am glad that Czech Google is present at the Innovation Week and I wish luck to everyone who enjoys moving the world forward.“

Czech Republic

TOMÁŠ
SALOMON

Chair of the Board of Directors, Česká spořitelna a.s.

x

TOMÁŠ SALOMON

Chair of the Board of Directors, Česká spořitelna a.s.

„At the present time, to adapt to a rapidly changing world is not only a condition for success, but for a survival itself. For the Česká spořitelna company, it is important to present product innovations to its clients while supporting their own innovation activities. It is also one of the reasons why we are one of the patrons of the Innovation Week which represent a convenient platform for the innovations advertisement. Furthermore, the Innovation Week brings inspiration for the further use of such innovations.“

TOMÁŠ SEDLÁČEK

Czech Republic

PAVEL
SEDLÁČEK

CEO of Pfizer Czech Republic

x

PAVEL SEDLÁČEK

CEO of Pfizer Czech Republic

„We are an innovative pharmaceutical company that invest 15% of our worldwide turnover in R&D. We highly understand that innovation is progress. Specifically, there is a big responsibility for us to keep continuous progress within the health sector. Therefore, we have decided to hold a conference on Health Innovation 2019, which is the main accompanying event of Innovation Week. We will introduce those who stay behind the scene of the innovative trends that will change patiens‘ lives. Digitization, artificial intelligence, gene engineering – that’s just a fraction of the future of health industry we would like to introduce in the conferenc.“

Urbánek

Czech Republic

RUDOLF
URBÁNEK

CEO Czech and Slovak Microsoft

x

RUDOLF URBÁNEK

CEO Czech and Slovak Microsoft

„Developing a better world is not possible without new ideas and inventions that push humanity forward. In today's dynamic times, those who do not pay enough attention to innovation get lost in the global competition. That is why Microsoft has been helping both individuals and businesses to achieve their goals and dreams with new technologies and change the world for the better. Therefore, I am very pleased that Microsoft has become a partner of the Innovation Week, a platform that brings forth many new ideas and inspiration.“

TOMÁŠ SEDLÁČEK

Czech Republic

KAMIL
RATAJ

Member of the Board of Directors at Banka CREDITAS a.s.

x

KAMIL RATAJ

Member of the Board of Directors at Banka CREDITAS a.s.

„The rapid development of technology and innovation coming in from all directions is not left out in the cold at CREDITAS. As a young progressive bank, we not only have to, but above all, want to keep up and change our banking services. Our main goals are client comfort, simplicity and transparency of the services provided, and, of course, availability: anytime and anywhere online.“

PARTNERS

General partners

Gold partners

Silver partners

With support of

Main media partners

Media partners

Technological partner

Main academic partner

In cooperation with

About the Organizer

ELAI was established in 2010 in Prague. Our goal is to cultivate the talent of the Czech Republic. We organize workshops with leading personalities from Czech business and startup scenes. ELAI organizes the most extensive events to promote innovation and business, namely Innovation Week Czech Republic in May and the Entrepreneurship Week in November. All our workshops and events are available on our website.